pondělí 26. října 2020

That day, 25.10.2020

  The last lolita outfits I posted were from July... and you may wonder, why? Yes, I am mostly at home all the time, no lolita events whatsoever, but I can still wear pretty frilly dresses at home just for fun, right? Well... the truth is, I can't fit them anymore! :o Because I am pregnant (again) and my belly can't fit into the waist-defined dresses and skirts (those are like 95% of my wardrobe). And any petticoat/bloomers are very uncomfortable for me now, anyway. (But I miss wearing lolita so much, trust me...)
  I decided to do a little photoshoot, to showcase new products I made. Unfortunately the weather forecast was wrong, and it was raining. So I decided to take just some photos at home.
  It was a typical day when I try make like 100 different things at once. Take product photos, edit photos on PC, put new items on eshop, take care of my toddler, sew new chokers, answer messages, make food, clean the house... all that in different order again and over again. 
  I used to be more organized, but when a 1 year old toddler is running everywhere around, it's a whole new challenge. Just look at the mess at my table! That's my unfinished crafting, which I can't put anywhere else, because my toddler would snatch it immediately, run away with it, and stuff it under the freezer or something. Parenting is such a joy! :D

---

  Poslední mé lolita outfity byly z července... a možná se divíte, proč? Ano, jsem teď převážně doma, lolita srazy se nekonají, ale i tak si můžu nosit pěkné krajkové šaty jen doma pro radost, ne? No... pravda je taková, že už se do nich nevejdu! Protože jsem (opět) těhotná a většina mých šatů a sukní (asi tak 95%) má úzký pas, takže se mi tam nevejde bříško. A stejně jakákoliv spodnička/bloomerky by mi teď byly velmi nepohodlné. (Ale věřte mi, lolita móda mi moc chybí...)
 ♦ Rozhodla jsem se pro malý photoshoot, s novými výrobky. Jenže! Předpověď počasí lhala a pršelo. Takže nakonec zase jen fotky doma u bílé stěny.
 Byl to takový typický den, kdy se snažím stihnout 100 různých věcí naráz. Nafotit produkty, upravit fotky na počítači, dát nové zboží na eshop, postarat se o batole, šít nové chokery, odpovídat na zprávy, uvařit, uklidit... a to všechno v různém pořadí pořád dokola.
 Bývala jsem více organizovaná, ale když se všude motá roční mrně, je to zcela nová výzva. No jen se podívejte, jaký mám chaos na stole! To je moje rozdělané šití, které si nemůžu nikam jinam odložit, protože by mi to mrňousek sebral, utekl by s tím pryč, a asi by to pak skončilo narvané pod mrazákem nebo tak něco. No není rodičovství úžasné období? :DŽádné komentáře:

Okomentovat